UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Pozostając na stronie zgadzasz się na to.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

dsc 6214Dnia 14 grudnia 2016 roku uczniowie Zespołu Nr5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im.Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem/klasy V i VI oraz I-III gimnazjum/ udali się na wycieczkę do Warszawy. Jako pierwsze zwiedzaliśmy Muzeum Wojska Polskiego. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od dziejów Mieszka I i jego drużyny. Następnie zawędrowaliśmy w czasy Władysława Łokietka, tu zapoznaliśmy się z podstawowym wyposażeniem rycerza. Wędrując muzealnymi korytarzami poznawaliśmy historię kolejnych władców i zmieniającego się uzbrojenia. Bardzo zaciekawiły nas ekspozycje przedstawiające czasy II wojny światowej. Pan przewodnik bardzo szczegółowo odpowiadał na liczne pytania, które mu zadawaliśmy wędrując korytarzami muzeum.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Katyńskim. Muzeum Katyńskie to pierwsza w świecie placówka martyrologiczno–muzealno–badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939–1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Wizyta w tym muzeum wywarła na nas olbrzymie wrażenie.

Następnie udaliśmy się w kierunku Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Po dotarciu na miejsce jak najszybciej chcieliśmy dostać się do celu naszej podróży, ale wtedy okazało się, że trzeba wykazać się cierpliwością, albowiem zwiedzający tacy jak my mają osobne wejście i trzeba było troszkę poczekać na ochronę Sejmu, która nas tam wpuściła. Po załatwieniu wszystkich formalności tzn. przejściu przez bramkę, gdzie każdy został dokładnie sprawdzony, wreszcie dostaliśmy się do sali dla gości gdzie przywitał nas pan przewodnik. Opowiadał nam o historii i powstawaniu tego miejsca. Otrzymaliśmy od niego kserokopię z nazwiskami posłów aktualnej kadencji z zaznaczeniem ich miejsc na sali posiedzeń Sejmu. Była to dla nas cenna pamiątka. Następnie udaliśmy sie na galerię dla gości w sali posiedzeń Sejmu. Wrażenie było ogromne: piękna, duża sala, z miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta, a na ich tle flaga narodowa z godłem Polski. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje między ugrupowaniami parlamentarnymi. Jeden z posłów opowiedział na o pracy parlamentarzysty oraz zdradził kilka ciekawostek sejmowych. Po tej ciekawej lekcji parlamentaryzmu udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.