UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Pozostając na stronie zgadzasz się na to.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

dsc 7726Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 1 marca 2017r. członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krupem przedstawili historię ostatnich chwil Inki (Danuty Siedzikównej) oraz przybliżyli działalność żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli o prawo do samostanowienia społeczeństwa polskiego, stawiając opór sowietyzacji kraju i podporządkowaniu go Komunistycznej Rosji. 

Pod terminem Żołnierze Wyklęci kryje się około 200 tysięcy żołnierzy, zrzeszonych w różnych organizacjach takich jak: Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 r., czy Wolność i Niezawisłość. Komunistyczna propaganda przez lata zacierała pamięć o NICH. Nazywali ich bandytami, zdrajcami, faszystami. Część społeczeństwa, do dziś, nie rozumie roli i znaczenia Żołnierzy Niezłomnych w zachowaniu Polskości w czasach komunizmu. 

Byli bohaterami, czy bandytami? Pewne jest jedno: byli tragiczni, bo żyli w czasach, o których dziś nie da się opowiedzieć jednym zdaniem