UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Pozostając na stronie zgadzasz się na to.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Wycieczka klasy V do Zamojskiej Manufaktury Słodyczy -Tęcza.

 wp 20170331 10 46 27 pro

Dnia 31 marca 2017 r. klasa V pojechała do  Zamojskiej Manufaktury Słodyczy „ Tęcza”  na pokaz ręcznego robienia lizaków i cukierków. Pokaz rozpoczynał się od wylania gorącej masy na granitowy stół. Następnie dodawany był aromat, który najczęściej nawiązuje do wzoru, który umieszczony jest w cukierku. Później poszczególne części masy są zabarwiane tak, aby mógł powstać określony wzór. Bardzo interesujące, było tzw. rozciąganie cukru, czyli napowietrzanie, które sprawiło, że zmienił on kolor. Po czym z przygotowanych poszczególnych elementów można było zacząć składać wzór, który w ostateczności ukazał się w cukierku. Metoda ta pochodzi z XVII wieku, dlatego też nie używane są do produkcji żadne specjalistyczne maszyny. Cały spektakl trwał ok. 40 minut, po którym dzieci mogły spróbować słodkości. Każdy z uczestników otrzymał opakowanie cukierków i własnoręcznie zrobione lizaki. Pokaz był bardzo widowiskowy i bardzo spodobał się dzieciom.
Anna Smyk