UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Pozostając na stronie zgadzasz się na to.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Wycieczka do Państwowego Muzeum na Majdanku oraz Strefy Wysokich Lotów

20171014 124507Dnia 13 października 2017 r. uczniowie klasy II i III gimnazjum wybrali się na wycieczkę do Lublina zorganizowaną przez pana Grzegorza Morylowskiego i panią Dorotę Bieleszę. Celem wyjazdu było zwiedzanie miejsca pamięci narodowej- obozu zagłady na Majdanku oraz zajęcia sportowe na trampolinach w Strefie Wysokich Lotów.      

            Zwiedzanie Majdanka rozpoczęliśmy od obejrzenia Pomnika Walki i Męczeństwa. Następnie przeszliśmy tzw. „czarną drogą”, czyli szlakiem, którym więźniowie byli przeprowadzani do obozu po tym, jak do niego trafili. Pierwszym miejscem, które nam utkwiło szczególnie w pamięci było również  „Pole Róż" (Rosengarten), gdzie więźniów pochodzenia żydowskiego czekała selekcja, podczas której wybierano osoby na śmierć i do pracy. Kolejnym punktem zwiedzania było dokładne obejrzenie łaźni i odkażalni, a także komór gazowych, w których zagazowywano na śmierć przy użyciu cyklonu B. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć także makietę obozu w jego pierwotnej formie, gdyż w okresie wojny zgodnie z generalnym planem z 23 marca 1942 roku Majdanek miał być olbrzymim kompleksem obozowym o powierzchni 516 hektarów, w którym jednorazowo mogło zostać ulokowanych do 250 tys. więźniów. Bardzo ciekawe były dla nas zdjęcia osób przebywających w obozie, ich ubrania (pasiaki) oraz baraki mieszkalne. Oglądając filmy dokumentalne w jednym z baraków, usłyszeliśmy o tym jak więźniowie organizowali się w grupy wsparcia, jak się modlili się, by wytrwać i jak wyglądał ich dzień w obozie koncentracyjnym oraz, jak naziści wykorzystywali i mordowali ludzi.

            Zakończyliśmy naszą wędrówkę po obozie w krematorium i mauzoleum, gdzie spoczywają prochy wykopane z kopców znalezionych na terenie obozu. Ogromne wrażenie zrobił na nas napis na kopule mauzoleum „Los nasz dla Was przestrogą”.

Swoim pobytem w tym miejscu oddaliśmy hołd ofiarom nazizmu. Dla każdego z uczestników tego wyjazdu była to niezwykła lekcja historii na żywo, historii o której powinien wiedzieć każdy, kto chce nazywać siebie Polakiem i patriotą. Pobyt na Majdanku uświadomił młodym ludziom wagę miejsca, które jest żywym dowodem na to, że należy doceniać i szanować fakt, iż żyją w wolnym i demokratycznym kraju.

Ostatnim punktem naszej wyprawy było uczestnictwo w zajęciach sportowych w Strefie Wysokich Lotów. Ten park w Lublinie jest pierwszym w Polsce Parkiem Trampolin podzielonym na dwie części: Strefy Gier i Zabaw oraz Strefy PRO, gdzie można w profesjonalny sposób podnosić swoje umiejętności sportowe. Znajdują się tam aż 4 baseny, aeroball, regulowane kosze do gry, ścieżki trampolinowe, trapezy, ogromny airtrack, kształtki, największy SuperQuad i podesty do skakania. W parku trampolin mieliśmy okazję sprawdzić siebie i swoje umiejętności akrobatyczne, a także poczuć adrenalinę i zintegrować nasze zespoły klasowe.

Wyjazd należy uznać za udany. Miejsca, które zwiedziliśmy, naprawdę warto zobaczyć. Należy również wspomnieć, że wszystko przebiegało sprawnie, bez opóźnień i komplikacji. Na szczególną pochwałę zasługuje wzorowe zachowanie naszych uczniów, którzy z zapartym tchem słuchali opowieści pani przewodnik na Majdanku oraz zachowali wysoką kulturę osobistą podczas zabawy w parku trampolin i przejazdu busem.