UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Pozostając na stronie zgadzasz się na to.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Nauczmy się na pamięć tego kraju…

p1000643

Akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisana w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. 30 kwietnia 2018 r. uczniowie odśpiewali hymn państwowy oraz zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja.

Konstytucja 3-Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy.

Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

Po uroczystej akademii przy szkole posadziliśmy Dąb Niepodległości. Sadzenie Dębu Niepodległości nawiązywało do spontanicznej akcji sadzenia drzew z pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą, kiedy to społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło drzewa głównie dęby – uosobienie siły, długowieczności i pamięci. Obchodzona w tym roku setna rocznica odzyskania niepodległości stanowi więc doskonałą okazję, by w podobny sposób zaznaczyć ten wspaniały jubileusz. Posadzenia dębu dokonali pan Henryk Długosz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem, pani Agnieszka Pastuszak przewodnicząca Rady Rodziców oraz Kamil Chudziak przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

Akademia została przygotowana przez panie: Annę Smyk oraz Izabelę Józefowską oraz pana Krzysztofa Darmochwała.