UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Pozostając na stronie zgadzasz się na to.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Dzień Patrona w Naszej Szkole

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej

im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

w Krupem

dsc 3812 

„Kardynał Stefan Wyszyński- Wielki Polak, Patriota i Człowiek” – te oto słowa stały się mottem Dnia Patrona Szkoły Podstawowej w Krupem. Placówka już od 13 lat z dumą nosi imię tego wybitnego i niezłomnego Polaka.

Szkoła obchodziła w tym roku Święto Patrona dnia 28 maja. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Zygmunta Klicha w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Krupem, odprawioną z okazji Dnia Patrona oraz 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Dalsze obchody miały miejsce w szkole, gdzie głos zabrał Dyrektor Pan Henryk Długosz witając wszystkich zebranych gości, nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników. Dzień ten zaszczycili swoją obecnością: Pan Wojciech Kowalczyk- Wójt Gminy Krasnystaw, Pan Henryk Radej- Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pani Janina Wiechnik- Wiceprzewodnicząca Rady Gminy, Ksiądz Proboszcz Zygmunt Klich, Pani Ewelina Janowczyk- Kierownik Referatu Oświaty Gminy Krasnystaw, Pani Anna Rapa- Specjalista ds. Oświaty Gminy Krasnystaw, Pani Jolanta Szymańska-Zając- Dyrektor Publicznego Przedszkola w Krupem, Pan Wiesław Kocimski- Prezes OSP w Krupem, Pan Henryk Szewczuk- Radny Gminy Krasnystaw, Pan Krzysztof Pędziński- Sołtys wsi Krupe, Pani Agnieszka Pastuszak- Przewodnicząca Rady Rodziców.  

Pan Henryk Radej odczytał list okolicznościowy Dyrektora Delegatury w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie Pana Arkadiusza Kwiecińskiego adresowany do dyrektora szkoły, nauczycieli, uczniów i zaproszonych gości. Dyrektor Delegatury skierował do społeczności szkolnej piękne słowa: „Z satysfakcją możecie Państwo mówić o efektach pracy wychowawczej związanej z Patronem Szkoły, dzięki której uczniowie stają się bogatsi w wiedzę, harmonijnie kształtują swoje serca i charakter, uczą się jak żyć i pracować.” Przekazał również wyrazy szacunku i uznania oraz życzył sukcesów zawodowych i osobistych.

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie Wójta Gminy Krasnystaw Pana Wojciecha Kowalczyka, który także skierował swoje słowa do społeczności szkolnej. Pan Wójt powiedział, iż postać Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest bardzo bliska jego sercu i z niej młode pokolenie Polaków powinno czerpać siły i wzór do dalszej nauki i pracy.

Po wystąpieniach zaproszonych gości został rozstrzygnięty Gminny Konkurs „Poetycko o niepodległości” zorganizowany przez Wójta Gminy Krasnystaw oraz Szkołę Podstawową w Krupem z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W konkursie wzięli udział uczniowie z trzech szkół z terenu Gminy Krasnystaw. Laureatami zostali: Maciej Pasik i Miłosz Józefowski ze Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Siennicy Nadolnej, Martyna Bęsiuk z Zespołu Nr 3 Przedszkola i Szkoły Podstwowej im. Stanisława Konarskiego w Krasnymstawie, Joanna Daniluk ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem. Wyróżnienia otrzymali: Angelika Sawa Oliwia Panas ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem  oraz Bartłomiej Sadowski ze Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Siennicy Nadolnej. Nagrody książkowe wręczyli laureatom Pan Wojciech Kowalczyk- Wójt Gminy Krasnystaw oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krupem Pan Henryk Długosz.

Po części oficjalnej uczniowie szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych zaprezentowali montaż słowno – muzyczny przygotowany przez Panią Dorotę Bieleszę i Pana Krzysztofa Darmochwała. Przypomniana została sylwetka Prymasa Tysiąclecia- „Wielkiego Polaka, Patrioty i Człowieka”. Był on Duszpasterzem Polskiego Narodu, wielkim mężem stanu i bożym politykiem, który w sposób rozważny i zdecydowany kierował losami Kościoła w Polsce. Z tego Wielkiego Nauczyciela Narodu powinniśmy brać przykład w swoim życiu.

Po występie uczniowie zostali nagrodzeni w pełni zasłużonymi brawami. Miłym akcentem dnia był również kiermasz ciast przygotowany przez rodziców.

Za przygotowanie uroczystości oraz jej całej oprawy wszystkim zaangażowanym nauczycielom, rodzicom i uczniom serdecznie dziękujemy.