UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Pozostając na stronie zgadzasz się na to.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”

 dscn9940

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Została ona zapoczątkowana w 2012 roku i do dziś odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. W tegorocznej, siódmej edycji Polacy czytali wspólnie „Przedwiośnie”. To dzieło Stefana Żeromskiego inspirujące do refleksji nad ojczystymi dziejami zostało wybrane nieprzypadkowo, bo w roku 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nasza szkoła wzięła udział w akcji po raz trzeci. Fragmenty „Przedwiośnia” odczytywali uczniowie klasy VIII i III gimnazjum wspólnie z nauczycielami. Interpretując tekst, wcielali się w role bohaterów – Cezarego Baryki oraz jego ojca Seweryna. Wzbogacając przekaz treści prezentacją multimedialną, roztoczyli przed słuchaczami sugestywną wizję „szklanych domów” – symbolu marzeń i nadziei związanych z niepodległą ojczyzną.

Akcję zorganizowały nauczycielki języka polskiego - panie: Dorota Bielesza i Monika Głowacka.