UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Pozostając na stronie zgadzasz się na to.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Rajd Rowerowy „Miejsca pamięci narodowej w naszym regionie”

Rajd rowerowy „Miejsca pamięci narodowej w naszym regionie”.

rg8

Rower kojarzy nam się z wolością. Dlatego uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem postanowili połączyć jazdę na rowerze z pamięcią o tych, którzy o naszą wolność walczyli i za nią oddawali życie. Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w dniu 21 września 2018r. został zorganizowany rajd rowerowy szlakiem „Miejsc pamięci narodowej w naszym regionie”.

W rajdzie wzięli udział uczniowie klasy III gimnazjum oraz VII i VIII szkoły podstawowej, a został przygotowany przez nauczycieli wychowania fizycznego Grzegorza Morylowskiego i Alicję Tomasik-Matysiak. Choć trasa wydawała się krótka – bo około 30km okazało się jednak, że na trasie Krupe-Krasnystaw jest wiele miejsc upamiętniających tragiczne wydarzenia z historii Polski.

Na początku uczestnicy rajdu zatrzymali się na cmentarzu wojennym w Siennicy Nadolnej. Ocalałe krzyże w postaci korpusów zostały przytwierdzone do konstrukcji w łukach okalających cały cmentarz. W centrum cmentarza znajduje się pomnik-kaplica w której do "metalowego rusztowania' przytwierdzone zostały korpusy krzyży. Wśród ponad 90 korpusów krzyży znajdują się nazwiska żołnierzy niemieckich, austriackich i rosyjskich.

Kolejnym przystankiem był cmentarz żydowski – kirkut przy ul. Rejowieckiej w Krasnymstawie. Cmentarz został założony w drugiej połowie XIX wieku. Ostatni znany pochówek odbył się w 1943 roku. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali cmentarz. Zachowało się 10 nagrobków. Na niektórych zachowały się typowe zdobienia i inskrypcje w języku hebrajskim.

Następnie uczestnicy Rajdu zjechali ulicą Rejowiecką by oddać się chwili zadumy przed pomnikiem Mikołaja Nieczaja, aby uhonorować pamięć o nim. Był to człowiek, który poświęcił swoje życie w walce o niepodległość i jest wzorem dla przyszłych pokoleń Polaków.

Dla niektórych uczniów kolejne miejsce pamięci narodowej były większym wyzwaniem, gdyż trzeba było wjechać pod stromą górę by zobaczyć pomnik „86 poległym 19.IX.1939r w obronie Ojczyzny i honoru żołnierza polskiego w Kolonii-Zastawie. W parku miejskim w Krasnymstawie uczestnicy rajdu zatrzymali się przy pomniku upamiętniającym żołnierzy, partyzantów i więźniów poległych podczas II wojny światowej. Następnie udali się na cmentarz w Krasnymstawie, aby oddać cześć poległym żołnierzom oraz pomordowanym przez UB.

Taka „aktywna lekcja historii” uświadomiła uczniom jak wiele musieli przejść nasi pradziadkowie, abyśmy my teraz mogli żyć w WOLNEJ POLSCE!

Alicja Tomasik-Matysiak