Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Pozostając na stronie zgadzasz się na to.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Apel upamiętniający Żołnierzy Wyklętych oraz Zbrodnię Katyńską.

dsc 0634

W dniu 29 marca w naszej szkole miał miejsce apel upamiętniający Żołnierzy Wyklętych oraz Zbrodnię Katyńską.

14 listopada 2007 r. polski Sejm ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu.

Ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił w roku 2011. Dzień ten poświęcony jest polskim żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia z lat 1944 - 1963. Żołnierze Wyklęci, często zwani Żołnierzami Niezłomnymi w ramach ruchu partyzanckiego, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, ponieważ tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Szkolna uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu. Następnie uczniowie klas VII, VIII i III gimnazjum, przygotowani przez p. Edytę Pieróg i p. Annę Wronę przybliżyli uczniom tło historyczne powyższych wydarzeń. Sylwetki Żołnierzy Wyklętych pokazane zostały w prezentacji multimedialnej przygotowanej przez p. Zbigniewa Rzemieniuka. Oprawę muzyczną zapewnił p. Krzysztof Darmochwał, natomiast dekorację przygotował p. Andrzej Jaremek.