Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Pozostając na stronie zgadzasz się na to.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szkoła pamięta

dsc 2309

Szkoła Podstawowa w Krupem dołączyła do akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Akcja zaplanowana została na okres przed Świętem Wszystkich Zmarłych oraz w roku ważnych wydarzeniach takich jak: 80 rocznica wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Pamięć nie tylko o bliskich, ale również o tych, którzy tworzyli naszą historię to wyraz naszego szacunku dla ich dokonań. Może być kultywowana w różny sposób. Ważnym aspektem jest uwrażliwianie uczniów na potrzebę patriotyzmu, podtrzymywanie pamięci
o bohaterach, dzięki którym mamy wolną Polskę.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” w dniu 23 października 2019r uczniowie klasy III
i IV Szkoły Podstawowej udali się na pobliski cmentarz w celu posprzątania zaniedbanych
i opuszczonych grobów, o których Mao kto pamita. Zaopatrzeni w niezbędne sprzęty z uśmiechem i pozytywną energią wszyscy ruszyli do pracy. Uporządkowano 2 groby: Nieznanych Żołnierzy Polskich poległych na terenie okolic Krupego oraz grób nauczyciela Włodzimierza Turiańskiego. Następnie zostały zapalone symboliczne znicze i wszyscy odmówili modlitwę za zmarłych. Takie momenty skłaniają do refleksji i zadumy, gdyż pamięć o zmarłych świadczy o żywych.

Na godzinie wychowawczej klasa IV i V obejrzała 2 filmy patriotyczne. „Polak Mały” – jest to film niesamowity, krótki i trafiający w sedno wychowania patriotycznego! Po obejrzeniu filmiku "Polak Mały" ma się wrażenie, że istnieje nadzieja na to, że wyrośnie nam bohaterskie pokolenie młodych Polaków. Filmik jest genialnym przewodnikiem dla naszych najmłodszych: prezentuje w sposób bardzo jasny czym jest patriotyzm i jak powinniśmy widzieć naszą Ojczyznę! Drugi film to „Animowana historia Polski” z 2010 roku. Jest to krótki - 8 minutowy film, w którym zostały zaprezentowane dzieje państwa polskiego.

Uczniowie pamiętali również aby uprzątnąć miejsca pamięci na terenie naszej szkoły: tablicę poświęconą kpt. Franciszkowi Czubie zamordowanemu w Katyniu.

Uczestnictwo w akcji „Szkoła pamięta” dla uczniów naszej szkoły było „żywą lekcją historii” oraz świadectwem patriotyzmu.