UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Pozostając na stronie zgadzasz się na to.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Dzień Patrona

ol286748„ŚWIATU POTRZEBA WIĘCEJ WRAŻLIWYCH SERC…”

 „Światu potrzeba więcej wrażliwych serc…” – te ważne słowa wypowiedziane kiedyś przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego stały się mottem Dnia Patrona Zespołu Nr 5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Krupem. Placówka z dumą nosi imię tego wybitnego i niezłomnego Polaka.

Szkoła obchodziła w tym roku Święto Patrona dnia 28 maja. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną przez ks. Zygmunta Klicha. Po mszy głos zabrał dyrektor szkoły pan Henryk Długosz witając wszystkich zebranych gości, nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Dzień ten zaszczycili swoją obecnością: pan Tomasz Barczuk – Zastępca Wójta Urzędu Gminy Krasnystaw, pan Mirosław Berbeć- Przewodniczący Rady Gminy Krasnystaw, pani Anna Rapa – Inspektor Oświaty, pani Jolanta Szymańska–Zając Dyrektor Publicznego Przedszkola w Krupem, pan Krzysztof Pędziński- Sołtys Krupego oraz pan Wojciech Kostrzanowski - Przewodniczący Rady Rodziców. Pan Tomasz Barczuk odczytał okolicznościowy list Wójta Gminy Krasnystaw pana Janusza Korczyńskiego skierowany do społeczności szkolnej.

Po części oficjalnej uczniowie Zespołu Nr 5 zaprezentowali montaż słowno – muzyczny przygotowany przez nauczycieli: panią Monikę Głowacką, panią Dorotę Bieleszę i pana Krzysztofa Darmochwała. Przypomniana została sylwetka Prymasa Tysiąclecia, jego niezłomna wiara w Boga, zaangażowanie społeczne, przeciwności losu, jakie pokonał oraz spuścizna, którą po sobie pozostawił. Kardynał Stefan Wyszyński odszedł, ale jednocześnie pozostał – jako wielki autorytet i wzór do naśladowania. Pozostawił po sobie nigdzie niezapisany „testament”, a w nim wartości, które powinny być na pierwszym miejscu w życiu każdego młodego człowieka: szacunek i miłość dla bliźniego, rodzina, wolność, sprawiedliwość, pracowitość, miłość do Ojczyzny i wiara w Boga. Był niezwykłym mężem stanu. Stanowił wzór odwagi, męstwa i mądrości. Człowiekiem, który z Bożą mocą ocalił duszę Narodu i suwerenność Kościoła katolickiego w naszej Ojczyźnie.

Po występie uczniowie zostali nagrodzeni w pełni zasłużonymi brawami. Swoją postawą podczas uroczystości udowodnili, że dokładnie rozumieją wiele wskazówek życiowych udzielonych przez Prymasa. Miłym akcentem dnia był również kiermasz ciast przygotowany przez rodziców.

Za przygotowanie uroczystości oraz jej całej oprawy wszystkim zaangażowanym nauczycielom, rodzicom i uczniom serdecznie dziękujemy.

Dorota Bielesza Monika Głowacka