UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Pozostając na stronie zgadzasz się na to.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Spotkanie z byłym więźniem obozu koncentracyjnego

img 1777Dnia 20 października 2015r. naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość. Na spotkanie z uczniami klas I – III Gimnazjum Nr 5 w Krupem przyjechał pan Zdzisław Badio, były więzień obozu koncentracyjnego na Majdanku. Opowiedział nam o swoich przeżyciach podczas II wojny światowej i o obozowej rzeczywistości.

Pan Zdzisław miał 17 lat, gdy został aresztowany w czasie łapanki w jego rodzinnej wsi Krupiec. Stamtąd trafił do aresztu w Krasnymstawie, a następnie wraz z grupą kilkunastu innych osób został wywieziony do Lublina. Wtedy jeszcze nie miał pojęcia, co go czeka. Podczas pobytu w obozie od września do grudnia 1942r. boleśnie przekonał się, czym naprawdę stał się Majdanek. Warunki, w jakich przetrzymywano więźniów, były bardzo uciążliwe. Wszędzie panował głód, brakowało wody i podstawowych środków higienicznych. Ludzi zmuszano do ciężkiej pracy. Wycieńczeni i schorowani, często bici nawet za drobne przewinienia, masowo umierali. Pozbawiano ich imion i nazwisk, w obozie stawali się tylko zwykłymi numerami. Pan Zdzisław Badio zapamiętał swój – 16291. Udało mu się przetrwać koszmar wojny i opuścić obóz. Przez rok dochodził do siebie po trudnych przeżyciach. Dopiero po upływie wielu lat powrócił pamięcią do tamtych wydarzeń i potrafi o nich otwarcie opowiadać. Dziś jest częstym gościem Państwowego Muzeum na Majdanku, aktywnym członkiem Towarzystwa Opieki nad Majdankiem i prezesem lubelskiego oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Chętnie pracuje z młodzieżą, integruje środowisko byłych więźniów i dba o zachowanie pamięci o obozie i jego ofiarach.

Pełni podziwu dla pana Zdzisława Badio, słuchaliśmy go z przejęciem i zainteresowaniem, momentami nie dowierzając, że doświadczył tak okrutnego sposobu traktowania ludzi. Spotkanie z naocznym świadkiem i uczestnikiem wydarzeń mających miejsce w obozie koncentracyjnym wywarło na nas ogromne wrażenie i na długo pozostanie w naszej pamięci.