UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Pozostając na stronie zgadzasz się na to.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Uroczysty Dzień Patrona w naszej szkole

imgp3200

...nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża - Polaka,
gdyby nie było wiary Prymasa Wyszyńskiego,  
jego wierności nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, jago heroicznej nadziei,
jego zwierzenia bez reszty Matce Bożej Jasnogórskiej. 

 

Dnia 25 maja 2016r. Zespół Nr 5 Gimnazjum i Szkoły Podstawuwej w Krupem obchodził wyjątkowa uroczystość-Dzień Patrona - Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Ten ważny dzień rozpoczęła wyjątkowa Msza Święta odprawiona przez księdza proboszcza parafii Krupe-Zygmunta Klicha, a uświetniona przez uczniów przygotowanych przez Pana Adama Zająca i Pana Krzysztofa Darmochwała, którzy zadbali o oprawę muzyczną i literacką. Po liturgii młodzież wraz z zaproszonymi gośćmi udała się do szkoły, gdzie wszyscy uroczyście zostali powitani przez Pana Dyrektora Henryka Długosza. W tym dniu gościliśmy wielu ważnych gości, między innymi Pana Tomasza Barczuka - zastępcę Wójta Gminy Krasnystaw, Panią Annę Rapę - specjalistę do spraw oświaty, Pana Henryka Szewczuka - radnego Gminy Krasnystaw, Pana Krzysztofa Pędzińskiego - sołtysa wsi Krupe, Pana Wojciecha Kostrzanowskiego - przewodniczącego Rady Rodziców, Pana Wiesława Kocimskiego - prezesa OSP w Krupem.  Następnie głos zabrał Pan Tomasz Barczuk, zastępca Wójta Gminy Krasnystaw, który odczytał list okolicznościowy skierowany przez Pana Janusza Korczyńskiego do społeczności szkolnej. 

 

Po wystąpieniach i części oficjalnej przyszedł czas na montaż słowno muzyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli pod kierownictwem Pani Renaty Frańczuk, Pani Aleksandry Pawluk, Pani Agnieszki Sawicz i Pana Krzysztofa Darmochwała. W wystąpieniach została przedstawiona osoba Patrona Szkoły-Prymasa Tysiąclecia, jego zaangażowania w życie społeczne, miłości do Boga, umiejętności przezwyciężania życiowych trudności, dążenia do celu. Był on osobą, od której możemy czerpać przykłady życia, wzór do nauki i pracy. Prymas kochał dzieci i młodzież, wiedział, że oni są fundamentem przyszłego narodu, dlatego często kierował do nich swoje listy, przemówienia-podobnie jak to czynił Ojciec Święty Jan Paweł II. Prymas bardzo ukochał rodzinę, troszczył się o wychowanie młodego pokolenia. W ciągłej walce o serca dzieci i młodzieży, Prymas apelował także do rodziców w sprawie ich katolickiego wychowania.

 

Prowadzący cześć artystyczną uczniowie-Monika Mazur i Hubert Filipczak przypomnieli, że rok 2016 jest wyjątkowy dla wszystkich Polaków z jeszcze innego powodu–obchodzimy 1050 rocznicę Chrztu Polski. Patronat tak wyjątkowej osoby, to wyzwanie dla nas uczniów i dla naszych nauczycieli, to realizacja słów Prymasa: "Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dla niej żyć". Świadomi obowiązków jakie spoczywają na nas, wierzymy, że godnie możemy realizować ideały, w które wierzył nasz Patron. Staramy się propagować wartości cenne w każdym czasie: miłość, dobroć, sprawiedliwość.  

Na zakończenie jedna z uczennic wypowiedziała słowa w imieniu wszystkich członków uczniowskiej społeczności: Jesteśmy dumni, że naszej pracy patronuje Kardynał Stefan Wyszyński. Uczymy się od niego odpowiedzialności wobec siebie, drugiego człowieka i naszej Ojczyzny. Chcemy być godnymi uczniami naszego patrona. Poprzez swoją postawę, zaangażowanie w życie szkoły i społeczeństwa, zwłaszcza lokalnego , pragniemy przekazać jego credo jak największej liczbie osób. Zapraszamy wszystkich tu obecnych, przedstawicieli władz, rodziców, nauczycieli i uczniów do współpracy w inicjatywach uwzględniających przede wszystkim nasz rozwój, nasze wzrastanie w dojrzałość, prawość i patriotyzm w duchu chrześcijańskiej postawy kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wpatrujmy się więc często w tę pełną świętości i mądrości postać, z niej czerpmy siły i wzór do naszej nauki i pracy!